Perfumy - czym są i jakie wybrać?

2020-11-10

Perfumy to określenie kosmetyków, których zadaniem jest nadawanie danemu obiektowi jakiegoś określonego zapachu. Zwykle chodzi tu o ciało człowieka, jednak perfumy mogą również likwidować przykre zapachy czy nadawać pewnym rzeczom codziennego użytku lub specjalnego zastosowania określony zapach. 

Rodzaje perfum - jakie znamy?

Wyróżniamy produkty damskie oraz męskie, przy czym ten drugi rodzaj posiada zwykle intensywniejszy, charakterystyczny zapach. Jakie rodzaje substancji zapachowych wyróżniamy i jak wybrać wśród nich coś w sam raz dla siebie czy bliskiej osoby? Perfumy składają się z substancji zapachowych - specjalnie dobranych przez kreatorów zapachów, by tworzyły zgrabną całość. Zwykle to specyficzne zapachy, które kojarzą się z daną marką i konkretnym produktem. Dzielą się one nie tylko na męskie i damskie, ale wyróżniamy wiele ich rodzajów również z uwagi na zastosowany zapach. Może być bardziej korzenny, kwiatowy, odświeżający... Pewien zapach nadaje skórze i ubraniom nawet mgiełka do ciała. Wyróżniamy też wodę perfumowaną i toaletową, a także ekstrakty - z wysoką zawartością substancji zapachowych, stanowiących nawet 44-60% całości. Ekstrakty są w związku z tym zdecydowanie najdroższe, jako że posiadają najbardziej intensywny zapach i najdłużej się utrzymują. Są naprawdę trwałe.

Perfumy - jak kupić coś dla siebie?

Każdy taki produkt posiada określony zapach, na który składa się kompozycja różnych elementów. Dowiadując się co zostało zastosowane, możemy z dużym prawdopodobieństwem określić zapach gotowych pachnideł. Warto jednak mimo wszystko wcześniej je wypróbować - sprawdzić zapach przed jego zakupem na specjalnym pasku do próbek lub (lepiej) na własnej skórze. Zapach, który poczujemy jako pierwszy to nuta głowy. Jest to pierwszy zapach, rozchodzący się po otwarciu opakowania, jednak jest to nuta najlżejsza, która utrzymuje się do około 30 minut (w praktyce to zwykle kilkanaście minut). Po około 10 minutach od nałożenia zapachu, nieco się on zmienia. Wyczuwalna staje się bardziej nuta serca - to właśnie ona decyduje o charakterze zapachu. Zwykle w tej nucie znajdziemy składniki korzenne czy kwiatowe. Nuta serca wyczuwalna jest do około 2 godzin, jednak już po 20 minutach od nałożenia perfum wyczuwalna staje się w nich także nuta głębi. Jest tłem zapachu i odpowiada za jego trwałość. Wybierając coś dla siebie czy dla bliskiej osoby lepiej skupić się na wszystkich wyczuwalnych w produkcie nutach zapachowych. Wówczas będziemy mieć pewność, że się podobają i są trwałe.