Kuracja z retinolem - poznaj jej największe zalety

2021-11-22

Kuracja z retinolem cieszy się coraz większą popularnością. Z powodzeniem stosują ją osoby zawsze przywiązujące dużą wagę do atrakcyjnego wyglądu zewnętrznego. Kuracja ta przypada jednak do gustu również tym osobom, które zwykle decydują się jedynie na podstawowe zabiegi pielęgnacyjne. Przeczytaj, jak działa kuracja z retinolem i sprawdź, czy może ona zainteresować również Ciebie.


Kuracja z retinolem – podstawowe informacje

Retinol to pochodna witaminy A będąca jednocześnie jej najbardziej aktywną formą. Jest to jednocześnie jedna z najlepiej przebadanych substancji chemicznych, z jakimi możemy spotkać się z kosmetykach. Naukowo potwierdzono właściwości przeciwstarzeniowe retinolu, nie ma też wątpliwości, że może on skutecznie wygładzać skórę i przyczyniać się do rozjaśniania przebarwień. Retinol jest badany już od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Badania te trwają do dziś i koncentrują się choćby na stosowaniu retinolu do walki z trądzikiem oraz zaskórnikami. Co ciekawe, retinol na zaskórniki, działa oczyszczająco i zdecydowanie zmniejsza ich ilość na twarzy. Działa poprzez stymulację produkcji kolagenu, co skutecznie poprawia elastyczność skóry i wygładza jej strukturę, a jednocześnie pomaga złuszczyć martwe komórki naskórka, co znacząco przeciwdziała powstawaniu zaskórników.

Gdzie znajdziemy witaminę A, którą zawiera retinol?
Oczywiście, najbardziej pożądaną jest sytuacja, w której witamina A i jej pochodne dostają się do organizmu wraz z pożywieniem. Nie jest to wcale trudne, bo znajduje się ona choćby w żółtkach jaj kurzych, tłustych rybach morskich, marchwi, pomidorach, brzoskwiniach oraz szpinaku. Niestety, wraz z wiekiem organizm przyswaja witaminę A w coraz mniejszym stopniu, pojawia się więc konieczność dostarczania jej w inny sposób. Przeczytaj, jak działa kuracja z retinolem i sprawdź, czy sprawdzi się w Twoim przypadku pomagając w uzupełnieniu niedoborów witaminy A.

Kuracja z retinolem – czego się spodziewać?

Jak już wspomniano, retinol ma wyjątkowo dobry wpływ na ludzki organizm. Przenika do głębszych warstw skóry i pobudza produkcję kwasu hialuronowego, elastyny oraz kolagenu, posiada przy tym również kilka innych właściwości, których nie sposób ignorować. Przyczynia się do intensywnej regeneracji skóry, przyspiesza proces odbudowy komórkowej, spłyca zmarszczki, ujędrnia skórę i sprawia, że jej wierzchnie warstwy są lepiej nawodnione. Kuracja z retinolem sprawia również, że skóra wydziela mniej sebum, a co za tym idzie, cera trądzikowa staje się znacznie łatwiejsza w pielęgnacji. Docenić wypada również to, że retinol złuszcza naskórek, a jego regularne stosowanie przyczynia się do zmniejszenia widoczności blizn. Brzmi obiecująco? Przeczytaj jak działa kuracja z retinolem i przekonaj się, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do jej wykonania.

Wskazania i przeciwwskazania

Kuracja z retinolem w szczególny sposób powinna zainteresować te osoby, które dostrzegają już pierwsze widoczne oznaki tego, że ich organizm zaczyna się starzeć. Warto o niej pomyśleć, gdy skóra staje się mniej napięta, pojawiają się też pierwsze sygnały świadczące o tym, że jest ona bardziej niż wcześniej podatna na obrażenia. Co ważne, choć kremy z retinolem są często promowane jako sposób na radzenie sobie z cerą tłustą i mieszaną, można mieć pewność, że poradzą sobie także z innymi jej rodzajami.

Pomimo skuteczności kuracji, nie zaleca się jej stosowania w każdym przypadku. Przeciwwskazaniem jest przede wszystkim ciąża oraz okres karmienia piersią, nie zaleca się jednak sięgania po retinol także wtedy, gdy na skórze widoczne są rany. W takich okolicznościach kuracja z retinolem powinna zostać podjęta dopiero po ich zagojeniu się.