Jak rozpoznać typ skóry twarzy? - Rodzaje cery i ich charakterystyka
2021-09-27
Rodzaje cery klasyfikowane są na podstawie dwóch czynników: stopnia nawodnienia oraz ilości wydzielanego sebum. Ich rozpoznanie jest niezwykle ważne, przede wszystkim dla właściwej pielęgnacji. Jakie typy skóry wyróżniamy i jak określić swój?
Wiek, styl życia, pielęgnacja - wszystkie te elementy mają zasadniczy wpływ na kondycje naszej cery. Skóra twarzy jest szczególnie narażona na działanie czynników zewnętrznych takich jak: wysokie i niskie temperatury, wiatr czy promieniowanie słoneczne. To z kolei może wywoływać negatywne skutki w postaci odwodnienia, przebarwień lub skłonności do powstawania podrażnień. I właśnie z tego powodu, tak ważne jest, aby monitorować i znać swój rodzaj cery. Jakimi parametrami warto się kierować określając własny typ skóry? Przeczytasz o tym w dalszej części artykułu.
Rodzaje cery - podział, charakterystyka, dobór składników aktywnych
Pod względem ilości wydzielanego sebum wyróżnia się cztery, podstawowe rodzaje cery:
- suchą,
- tłustą,
- normalną,
- mieszaną.
Każda z nich wymaga indywidulanego podejścia, doboru odpowiednich kosmetyków oraz właściwej pielęgnacji. Jest to bardzo ważne, nie tylko ze względu na estetyczny i świeży wygląd, ale przede wszystkim dla zachowania zdrowia skóry. Znając swój rodzaj cery możemy dokonać wyboru odpowiednich składników aktywnych, które są kluczowym krokiem w skutecznej pielęgnacji skóry, dlatego warto wziąć pod uwagę rodzaj cery, aby osiągnąć najlepsze rezultaty. Czym charakteryzują się powyższe rodzaje cery?
Skóra sucha - charakterystyka
Sucha skóra, szczególnie w zaawansowanym stopniu, może objawiać się różnymi dolegliwościami powodującymi dyskomfort. Czym wyróżnia się ten rodzaj cery?
- szorstkość, chropowatość,
- łuszczenie się,
- uczucie ściągania,
- brak rozszerzonych porów (nie zawsze),
- skłonność do powstawania zmian ropnych, wągrów, zaskórników.
W przypadku cery suchej, składnikami aktywnymi będą te o właściwościach nawilżających, takie jak kwas hialuronowy czy gliceryna, pomogą utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia.
Skóra tłusta - charakterystyka
Zazwyczaj przyczyną skóry przetłuszczającej się jest nadmierna praca gruczołów łojowych. Określa się go jako dość problematyczny rodzaj cery, przede wszystkim ze względu na trudność w doborze pudrów, fluidów, podkładów oraz korektorów. Jakie są jej główne cechy?
- rozszerzone pory,
- nadmierna ilość sebum,
- ziemisty koloryt,
- pryszcze, wągry.
Składniki aktywne dla cery tłustej to te o działaniu przeciwzapalnym i regulującym wydzielanie sebum, takie jak kwas salicylowy czy ekstrakt z herbaty zielonej.
Skóra normalna - charakterystyka
Skóra normalna to najbardziej pożądany typ cery. Nie wymaga on szczególnej pielęgnacji, gdyż naskórek cechuje się zdrowym stanem i właściwym poziomem nawilżenia. O cerze normalnej mówimy gdy:
- nie jest przesuszona,
- nie wydziela nadmiaru sebum,
- nie występują liczne pryszcze, krosty i zaskórniki,
- jest w równowadze.
Cerę normalna można wspierać wybierając do jej pielęgnacji składniki aktywne typu: kwas hialuronowy dla nawilżenia, witamina C dla antyoksydacyjnych właściwości i stymulacji kolagenu, które pomagają w utrzymaniu zdrowego i promiennego wyglądu skóry. Dodatkowo, ekstrakt z zielonej herbaty może wspomagać ochronę przed działaniem wolnych rodników i przeciwdziałać oznakom starzenia.
Skóra mieszana - charakterystyka
Skóra mieszana to tak naprawdę połączenie dwóch pierwszych typów skóry: suchej i tłustej. Z tego względu często bywa z nimi mylona, a co za tym idzie, błędnie określana. O cerze mieszanej mówimy gdy następuje:
- wydzielanie nadmiaru sebum w strefie T: nos, podbródek i czoło,
- przesuszanie się skóry policzków.
Dla cery mieszanej warto wybrać składniki aktywne, takie jak kwas salicylowy, niacynamid, witamina C oraz kwas hialuronowy, które regulują wydzielanie sebum, łagodzą stany zapalne, rozjaśniają skórę i zapewniają odpowiednie nawilżenie zarówno dla suchych, jak i tłustych obszarów cery.
Dzięki regularnemu stosowaniu składników aktywnych odpowiednio dobranej pielęgnacji, można osiągnąć zdrowszy, bardziej zrównoważony poziom sebum, a tym samym poprawić ogólny wygląd i kondycję cery.
Jak rozpoznać swój rodzaj cery?
Rodzaje cery można rozpoznać samodzielnie lub w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym wykonując analizę cyfrową skóry. Druga opcja wykorzystuje specjalistyczny sprzęt, dlatego wynik jest bardziej wiarygodny. Domowy sposób również jest bardzo pomocny, zwłaszcza podczas regularnego kontrolowania swojego stanu cery. Jak samodzielnie rozpoznać rodzaj skóry?
- Przygotuj chusteczkę higieniczną lub bibułki matujące.
- Dokładnie umyj twarz i nie aplikuj na nią żadnych kosmetyków.
- Odczekaj 30-60 min. i przyłóż, lekko dociskając do twarzy chusteczkę lub bibułki.
Typ danej cery uzależniony będzie od ilości sebum, jakie pozostanie na chusteczce i miejsca w którym jest go najwięcej. Wyniki dla poszczególnych rodzajów skóry:
- skóra sucha - znikoma ilość sebum na chusteczce i nieprzyjemne uczucie ściągania skóry,
- skóra tłusta - nadmierna ilość sebum na chusteczce zarówno w strefie T jak i na policzkach,
- skóra normalna - umiarkowana, znormalizowana ilość sebum na chusteczce,
- skóra mieszana - duża ilość sebum zlokalizowanego w strefie T.